Blajerová Miroslava
* 30. 12. 1928 Praha, † 24. 3. 2019 Praha
Již při studiu na Městském dívčím reálném gymnáziu Ch. G. Masarykové v Dušní ulici v Praze se Miroslava Blajerová zajímala o přírodní vědy. Po maturitě (1948) nastoupila na Přírodovědeckou fakultu UK, kde studovala nejprve přírodní vědy a geografii, záhy však přešla ke studiu antropologie. Od roku 1950 vypomáhala v nově založeném Oddělení antropologie Státního archeologického ústavu. Po ukončení studia (1952) krátce učila na střední škole v obci Pozorka na Teplicku, v létě 1953 nastoupila do Antropologického oddělení tehdy již Archeologického ústavu ČSAV.
Po dobu svého působení v ústavu se Blajerová účastnila řady terénních výzkumů na pravěkých (Tuchoměřice, Brandýsek, Brodce nad Jizerou, Březno u Loun) i středověkých kostrových pohřebištích (Lumbeho zahrada na Pražském hradě, Klášter Sázava, Teplice, Oškobrh).
V Antropologickém oddělení pracovala po celý svůj život, jako zástupce vedoucího (1953-1987) se podílela na budování a organizaci oddělení, na jeho odborné a vědecké práci. Spolupracovala na založení jednoho z největších antropologických depozitářů v republice (bývalý klášter ve Slaném), na počátku 60. let vybudovala speciální depozitář slovanského kostrového materiálu (Obory na Příbramsku).
Na počátku 70. let se Blajerová specializovala na antropologickou charakteristiku slovanských a pozdějších populací, v rámci specializace se jí podařilo zpracovat obsáhlý raně středověký antropologický fond (9. – 12. stol.). Materiálové monografie byly zveřejňovány v ediční řadě Crania bohemica.
Miroslava Blajerová byla nejen vynikající odbornice v oboru antropologie, ale její kolegové a přátelé na ni budou vždy vzpomínat pro její skromnost, kolegialitu a přátelskou, milou povahu.
D (výběr): Blajerová, M. 1974: Kosterné pozůstatky ze středověkého pohřebiště na Oškobrhu. Crania Bohemica 4, Praha; B., M. 1975: Kostrové pozůstatky ze slovanského pohřebiště v Radomyšli. Crania Bohemica 5, Praha; B., M. 1980: Příspěvky k poznání populací časného středověku až novověku v Čechách. Crania Bohemica 6, Praha.
L (výběr): Sklenář, K. 2005: Biografický slovník českých, moravských a slezských archeologů, 79; Princová, J. – Nechvátal, B. 2018: Vzácné životní jubileum Miroslavy Blajerové. Archaeologia Historica 43/2, 585-586.