Publikace | Dvě nové monografie řady Památky archeologické Supplementa
Tursko. Depot starší doby bronzové ze středních Čech | An Early Bronze Age Hoard from Central Bohemia
Ernée, M. – Smejtek, L. – Kmošek, J. – Daněček, D. – Fikrle, M. – Erban Kočergina, J. – Cibulka, D. – Vlach, M.
Depot bronzových předmětů z Turska je jedním z největších a nejzajímavějších hromadných nálezů starší doby bronzové v Evropě vůbec. Byl nalezen v roce 2015 poblíž obce Tursko, nedaleko severním směrem od Prahy. Depot je unikátní svým velmi pestrým složením. Kromě několika různých forem měděné/bronzové suroviny (slitky měděné suroviny, měděné nákrčníkovité hřivny, bronzové lité oválné kruhy) obsahuje řadu šperků (drátěné a lité náramky, bronzové/měděné spirálky), včetně unikátních (jehlice s kroužkovou hlavicí a řetězem z celkem 63 bronzových kroužků a bronzového rozřaďovače). Výjimečná je souprava masivních plechových šperků opatřených vybíjenou výzdobou – jazykovitý plech, šest kruhových terčů (ve třech párech po dvou exemplářích, které mají vždy shodnou výzdobu a rozměry – ca 100, 140 a 200 mm) a dvě jehlice s veslovitou hlavicí. Následuje soubor neméně výjimečných zbraní, v našem prostředí výjimečná čepel sekeromlatu (Stabdolch) a tři dýky s litou rukojetí umístěné ve zcela unikátních bronzových pochvách. Bronzové pochvy známe ve starší době bronzové v Evropě jen čtyři – tři pocházejí našeho z depotu v Tursku, čtvrtá ze známého depotu z Prahy-Suchdola, Kozích hřbetů, vzdáleného jen ca 5 km. Všechny čtyři byly nepochybně vyrobeny ve stejné dílně pracující v oblasti jejich nálezu. Třešničkou na dortu je potom pět zlatých drátěných šperků, čtyři kličkovité záušnice a jeden spirálovitý kruh.
Zajímavá jsou zjištění chemických a izotopových analýz použitých surovin, dokládající její původ v různých oblastech – Východní Alpy, Slovensko. Celý depot datujeme do klasické fáze únětické kultury, absolutně ca do intervalu 1950-1800 př. n. l.
Kolín. Pohřebiště starší doby bronzové ve středních Čechách – An Early Bronze Age Cemetery in Central Bohemia
Kosová, M. – Ernée, M. et al.
Monografie představuje pohřebiště ze starší doby bronzové nalezené při záchranném archeologickém výzkumu předcházejícím stavbě obchvatu Kolína. Na pohřebišti bylo dokumentováno celkem 72 hrobů, nacházejících se ve dvou skupinách v nevelké vzdálenosti od sebe, a tři sídlištní objekty. V těchto hrobech a objektech byly nalezeny ostatky celkem 81 lidí. Na vyhodnocení nálezových situací a archeologických nálezů se podílelo celkem 25 archeologů a přírodovědců, kteří pohřebiště zpracovali za využití nejmodernějších metod.