Tisková zpráva | Kurz Naši Keltové a Germáni
Mýty a fakty o Keltech a Germánech provede nový kurz. Zdarma
Germány vytvořil Caesar. Keltská hudba neexistuje. Keltské jazyky vznikly v novověku a germánské až v 19. století. Překvapeni? Zapojte se do online kurzu, který připravil Vladimír Salač z Archeologického ústavu AV ČR, Praha. Kurz odhalí, jak přežívají mýty, které jsou desetiletí překonané, a pomůže zvyknout si klást otázku: A odkud to všechno vlastně víme? Online kurz Naši Keltové a Germáni je k dispozici zdarma od 15. října 2024.
Germáni a zejména Keltové jsou velmi populární. Pojí se s nimi mnohé legendy. Co když ale je všechno trochu jinak?
Předně jsou obě skupiny považovány za etnika, přičemž se archeologové, historikové, lingvisté a další badatelé spoléhají při určování etnicity Keltů a Germánů na antické písemné prameny. Problém ale je, že definic etnika je mnoho a žádná není obecně platná. A kdoví, jak etnikum (jestli vůbec) chápali a vnímali antičtí autoři…
Co všechno se o Germánech a Keltech tedy ví? Jsou Češi opravdu potomci Keltů? V čem nám pomůže podívat se na Germány například jako na velryby či špenát? A proč se z učebnic a naučných knih stále dozvídáme informace, které už mnoho let neplatí?
V unikátním kurzu pro širokou veřejnost toto téma shrnuje Vladimír Salač z Archeologického ústavu AV ČR, Praha, a Katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni. Vysvětluje, kdo vlastně Keltové a Germáni byli, z jakých pramenů čerpáme a co si myslíme, že víme. Věnuje se také pojmům etnikum či národ a odpovídá na otázku, zda se Keltové či Germáni dají takto označovat.
Odkud jsou Keltové?
Nejen archeologové doufají, že čím je písemný pramen starší, tím lépe umožňuje poznat počátky Keltů a Germánů. Nejstarší dochovaný písemný pramen zmiňující Kelty představují zlomky tří vět Hekataia Milétského, sepsané okolo roku 500 př. Kr.
„Význam pojmu Keltové není u Hekataia zřejmý, nelze doložit, že označuje etnikum. Hekataios zmiňuje Kelty při francouzském pobřeží Středozemního moře, jeho údaje ale nijak nedokládají jejich přítomnost ve střední Evropě,“ popisuje nejstarší zmínku o Keltech Vladimír Salač z Archeologického ústavu AV ČR, Praha.
Za nejstarší informaci o Keltech ve střední Evropě se považuje Hérodotova zmínka, že Dunaj pramení v zemi Keltů, zaznamenaná po r. 450 př. Kr.
„Hérodotos ovšem zároveň tvrdí, že Keltové žijí za Héraklovými sloupy (Gibraltar) a sousedí s nejzápadnějším evropským lidem Kynésii. Není zřejmé, zda Hérodotos věděl, kde Dunaj pramení,“ uvádí na pravou míru další fakta Vladimír Salač. „Hérodotova zpráva nemůže být dokladem přítomnosti Keltů ve střední Evropě v 5. stol. př. Kr.“
Kurz si užijí odborníci i laikové
První část kurzu tvoří anketa na téma, co se lidem vybaví, když se řekne Keltové nebo Germáni. Následující dvě části se v detailu zaměří na oba pojmy – Keltové i Germáni. Poslední, čtvrtá část se věnuje pojmům etnikum či národ a zda se Keltové či Germáni dají takto označovat. A proč bychom měli psát slova keltové a germáni s malými písmeny.
Díky kurzu budou účastníci vybaveni k mnohým debatám – ať už ve škole, v práci, v hospodě nebo na sociálních sítích.
„Když se setkáte s nějakým mýtem, rozeznáte ho a budete schopni s podporou argumentů schopni uvést informace na pravou míru. A to i přesto, když se ostatní budou odkazovat na různé články, encyklopedie nebo i odborné knihy,“ popisuje výstup kurzu Vladimír Salač.
MOOC kurz
MOOC je zkratka pro Massive Open Online Course, což je formát online vzdělávacích kurzů, které jsou přístupné široké veřejnosti. Jsou otevřené tisícům až desetitisícům účastníků (proto masivní), obvykle zdarma (tudíž otevřené), vždy plně online a zahrnují učební plán, studijní materiály včetně videolekcí, interaktivní úkoly, diskuze, testy a závěrečné hodnocení (kurz).
Po úspěšném absolvování kurzu mohou účastníci obdržet certifikát, který potvrzuje jejich získané znalosti a dovednosti.
Kurz Naši Keltové a Germáni podpořily Filozofická fakulta Západočeské univerzity v Plzni a výzkumný program Anatomie evropské společnosti v rámci Strategie AV21 Akademie věd České republiky. S přípravou a realizací kurzu pomáhal tým oddělení Celoživotního a distančního vzdělávání ZČU. Kurzem a rozhovorem provází herec Daniel Možnar. Kurz Naši Keltové a Germáni je zcela zdarma.
Kontaktní osoba:
doc. PhDr. Vladimír Salač, CSc.
Archeologický ústav AV ČR, Praha
salac@arup.cas.cz
Doc. PhDr. Vladimír Salač, CSc.
Zabývá se dobou laténskou, starší dobou římskou, problematikou hospodářství v mladším pravěku, tématem pravěké sídlištní keramiky jakožto nositele informací. V poslední době se věnuje především etnicitě pravěkého a raně středověkého obyvatelstva střední Evropy, problému vzniku etnicity, obsahu a proměnám tohoto pojmu. Výsledky své práce prezentuje na mezinárodních konferencích, na našich i zahraničních univerzitách, ale také v přednáškách a publikacích pro širokou veřejnost. Vladimír Salač významně přispěl k evropskému bádání o keltech a germánech. Za svou práci obdržel mimo jiné i prestižní Cenu Reimara Lüsta udělovanou německou Humboldtovou nadací. V současné době působí v pravěkém oddělení Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze a na Katedře archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.
-
Tisková zpráva (1.18 MB)Stáhnout