Badatelské archeologické výzkumy
Aktualizováno 24. ledna 2025
Do kategorie badatelských archeologických výzkumů patří všechny archeologické výzkumy, které nebyly vyvolány stavebním či jiným záměrem dle ust. § 22 odst. 2 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů. Dle dohod mezi Akademií věd ČR a oprávněnými archeologickými organizacemi, jsou tyto organizace povinné požádat Archeologické ústavy o vyjádření k záměru provést badatelský archeologický výzkum. Archeologické ústavy pro potřeby evidence rozlišují projekty třech typů, a to záchranné a badatelské projekty a málo destruktivní průzkumy.
Oprávněná organizace je povinna podat žádost o vyjádření Archeologickému ústavu ke všem badatelským projektům, a dále k průzkumům dotýkajícím se památkově chráněných území a objektů (viz §21 odst. 4, zák. 20/1987). V případě výzkumu na památkově chráněném území či objektu je povinností žadatele si zajistit stanovisko Národního památkového ústavu, které slouží jako jeden z podkladů pro stanovisko Archeologického ústavu. Jeho případné vystavení probíhá v předstihu před podáním žádosti, podle vlastních pravidel NPÚ.
Základním předpokladem realizace badatelského výzkumu v souladu s platnými pravidly je jeho evidence v informačním systému Archeologická mapa České republiky (AMČR). Veškerá projektová dokumentace badatelského projektu (vč. samotné žádosti) musí být evidována prostřednictvím AMČR jako příloha záznamu o projektu. Prostřednictvím AMČR je pak v další fázi realizace plněna povinnost oznámit Archeologickému ústavu zahájení výzkumu a podat mu zprávu o jeho výsledcích. V případě výzkumu na památkově chráněném území či objektu plní editací projektu v AMČR oprávněná archeologická organizace uvedené zákonné povinnosti také vůči Národnímu památkovému ústavu.
Projekt typu průzkum slouží primárně k evidenci samostatných nálezů z povrchových sběrů a detektorových prospekcí v aplikaci AMČR-PAS. V případě, že by měl být projekt průzkumu prováděn na památkově chráněných územích a objektech, jedná se vždy o badatelský projekt, tj. vyžaduje předchozí schválení.
V případě plně nedestruktivních výzkumů je evidence v AMČR doporučována pro odborné a archivační účely, a to buď formou samostatné akce nebo jiným vhodným způsobem. Evidence je však povinná ve všech případech, kdy dochází k vyzvedávání archeologických nálezů.
UPOZORNĚNÍ: Hlavním kritériem pro posouzení žádostí jsou potřeby ochrany a poznání archeologického dědictví ve smyslu Maltské úmluvy a památkového zákona. Další okolnosti, zejména podmínky poskytovatelů prostředků na provedení výzkumu nejsou považovány za rozhodující.
Postup před zahájením badatelského archeologického výzkumu
- Oprávněná archeologická organizace zapíše projekt příslušného typu do AMČR a nahraje do sekce projektová dokumentace v detailu projektu příslušné přílohy. Do podnětu projektu uvádějte snadno srozumitelnou definici předmětu a zamýšlené formy výzkumu.
- V případě badatelského projektu (rozuměj badatelský archeologický výzkum, příp. průzkum na památkově chráněném území či objektu) se jedná o žádost o vyjádření včetně vyžadovaných příloh. Oprávněná archeologická organizace následně zašle žádost příslušnému Archeologickému ústavu datovou schránkou (pro oblast Čech: fxcng6z; pro oblast Moravy a Slezska vč. Kraje Vysočina: xnjf5zy), kdy v žádosti bude uvedeno číslo příslušného projektu z AMČR. –> Další postup viz bod 2) níže.
- V případě průzkumu mimo památkově chráněné území či objekt se jedná o vyplněný formulář Projekt průzkumu. -> Další postup viz bod 3) níže
(v případě nedostatků bude oprávněná archeologická organizace požádaná o nápravu)
- Archeologický ústav do 30 dnů vypracuje vyjádření k záměru badatelského projektu, nahraje ho do AMČR k odpovídajícímu projektu do sekce projektová dokumentace, a o této skutečnosti informuje oprávněnou archeologickou organizaci prostřednictvím datové schránky. Organizace dále postupuje v souladu s podmínkami stanovenými ve vyjádření.
- Oprávněná archeologická organizace může začít s realizací archeologického výzkumu.
- O přesném datu zahájení projektu informuje oprávněná organizace Archeologický ústav (a NPÚ) prostřednictvím AMČR.
Postup po ukončení badatelského archeologického výzkumu
- Oprávněná organizace oznámí Archeologickému ústavu (a NPÚ) ukončení výzkumu převedením projektu v AMČR do stavu ukončen v terénu. Tímto momentem začíná běžet lhůta pro odevzdání nálezové zprávy dle příslušné dohody mezi oprávněnou archeologickou organizací a Akademií věd ČR. Není-li lhůta pro odevzdání nálezové zprávy upravena jinak, činí 3 roky. Nesplnění této povinnosti může v být důvodem pro vydání zamítavého stanoviska při povolování budoucích výzkumů.
- Organizace zapíše do AMČR záznam o archeologické akci k příslušnému projektu. V případě plně nedestruktivních či velmi málo destruktivních výzkumů bez předběžné evidence ve formě projektu oprávněná organizace vytvoří samostatnou akci. Ex-post evidence omezeně destruktivních akcí je povinná zejména v případech, kdy došlo k neplánovanému vyzvednutí archeologických nálezů. Doporučujeme ji však provádět vždy z archivních důvodů a pro potřeby správy a ochrany archeologického dědictví.
- Oprávněná archeologická organizace vypracuje nálezovou zprávu v souladu s Pravidly pro podání nálezové zprávy z terénního archeologického výzkumu, resp. její zkrácenou verzi v případě projektů průzkumu. Další informace k odevzdání nálezových zpráv naleznete zde.
- Společně s nálezovou zprávou bude archivována také původní projektová dokumentace, a to do zvláštního dokumentu, jehož metadata budou veřejně dostupná v Digitálním archivu AMČR. Zpracování a uložení projektové dokumentace zabezpečí Archeologický ústav. Projektová dokumentace bude třetím osobám poskytována pouze na vyžádání v odůvodněných případech.